O vlně

 

Proč vlna?

Vlna je přírodní materiál, ovečky se do vlny oblékají celoročně.

Vlna je funkční 100% přírodní vlákno získávané střihem srsti ovcí. A proč jsem se na výrobu funkčního prádla rozhodla použít právě vlnu? Protože vlna jako materiál má superschopnosti, které se umělá funkční vlákna snaží napodobovat.

A co že to je za superschopnosti? Tak především termoizolace. Vlněná vlákna na povrchu mají šupinky, ve kterých se schovává vzduch, který drží u těla teplo, které si vyrobí, a když už je toho tepla moc, tak se vlna skvěle postará o odvod vlhkosti od těla. Vlněná textilie dokáže pojmout množství vody odpovídající 30% její hmotnosti. Jak říkává moje máma, v zimě hřeje, v létě chladí.

Dále je vlna antialergenní, má samočistící schopnosti.

A hřeje vlna mokrá? Experimentálně mám vyzkoušeno, že potopíte-li se pod vodu za chladného počasí, tak vás ani vlněné termoprádlo před zimou nezachrání, ale pokud byste srovnávali dotekem mokrou vlnu a mokrou bavlnu, tak vlna je na omak hřejivější.

A je to všechno jen takhle růžové? Jen růžové to samozřejmě není. Přírodní vlákna mají i své nevýhody. Mezi ty největší patří nestejnoměrnost, která se může projevit i na úpletu, ze kterého výrobky vyrábím, drobnými nerovnostmi. Konkrétně u vlny je to pak především její menší pevnost oproti bavlně, plstnatění při mechanickém namáhání a její živočišný původ, který láká škůdce k její konzumaci. Proto prosím, pokud se stane, že se vám oděv poškodí – protrhne, vezměte jehlu a nit a dírku zašijte (doufám, že se mi brzy podaří nahrát video návod), perte do 40 °C v pračce na šetrné programy, nesušte v sušičce, zbytečně nevyvěšujte a uchovávejte oděvy vyprané a zbavené nečistot.

A nebude to kousat? Tato textilie byla vyrobena z vlny plemene ovcí merino, které se chová právě pro jejich heboučkou srst. Ovšem i tak byla vybrána pouze ta vlákna, jejichž tloušťka byla do 17,5 mikronů, aby textilie měla opravdu jemný a heboučký omak. Takže pokud nejste zrovna princezna na hrášku, kousat vás nebude.